Távmunkavégzés esetén a munkavállaló a munkát részben vagy egészben a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi. A feleknek a munkaszerződésben kell megállapodni a munkavállalónak távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásáról. A távmunkavégzés során a munkáltató utasítási joga a munkavállaló által ellátandó feladatokra kiterjed. A munkavállaló tevékenységének ellenőrzését a munkáltató számítástechnikai eszközzel végzi, mivel a munkavállaló munkáját maximum az adott tárgyév egy harmadában végezheti a munkáltató telephelyén. Ezen ellenőrzési jogkör azonban korlátozott. Amennyiben a munkáltató az ellenőrzés jogát a távmunkavégzés helyén gyakorolja, akkor az ellenőrzés nem jelenthet a munkavállaló, valamint a távmunkavégzés helyeként szolgáló ingatlant használó más személy számára aránytalan terhet. A munkáltató köteles eleget tenni a munkaviszonyból származó tájékoztatási kötelezettségének, így minden olyan információt köteles megosztani a távmunkát végző munkavállalóval, amit más munkavállalóval is megoszt.

Mi a különbség a távmunka és a home office között? Jellemzően az erre alkalmas munkakörökben a munkáltató a munkavállaló betegállományra nem szoruló kisebb megbetegedések vagy náthák esetén alkalmi jelleggel engedélyezi a munkavállalónak az otthoni munkavégzést, azonban ez nem minősül távmunkának jogi szempontból.

Az alkalmi jellegű home office-t nem szükséges munkaszerződésben rögzíteni, a munkáltató egyoldalú utasításban vagy egy belső szabályzatban is rendelkezhet úgy, hogy biztosítja munkavállalóinak ezt a lehetőséget, akik ezt a lehetőséget vagy igénybe veszik vagy nem.