Abban az esetben, ha egy cég fizetésképtelenségéről van szó egyből arra asszociálnak az emberek, hogy a társaság nem rendelkezik megfelelő fedezettel tartozásai kifizetésére, sorban állnak a hitelezők és várják az igényük cég általi kielégítését. Azonban a gyakorlatban jelentheti azt is, hogy az adott cég ideiglenesen nem rendelkezik likvid tőkével a tartozások kifizetésére, azonban kis idő elteltével gond nélkül eleget tesz ezen követeléseknek.
Fizetésképtelenség esetén lehetőség van csődeljárás, illetve felszámolási eljárás lefolytatására. A két eljárás között jelentős különbség van, hiszen felszámolási eljárás megindítása esetén a cég már nem tudja tovább biztosítani működését és annak érdekében értékesítik vagyonát, hogy a hitelezők legalább részben kielégítést nyerjenek.
Ezzel szemben a csődeljárás lényege, hogy az adós cég fizetési haladékot kap, mely alatt az esedékes tartozásait nem köteles megfizetni, illetve lehetőség van arra, hogy a hitelezőkkel megállapodjon. Abban az esetben, ha a hitelezők hajlandóak részletfizetést biztosítani vagy a követelésük egy részétől eltekinteni, akkor a társaság csődegyezséget köt és tovább folytathatja működését. Ha csődegyezségre nem kerül sor, akkor megindítják a felszámolási eljárást, ahol nem a tovább működés, hanem a jogutód nélküli megszűntetés az elérendő cél.