Cégalapítás előtt gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen cégforma lenne az ideális az adott gazdasági tevékenység folytatásához. A cégforma választásásánál jelentős kritériumnak minősül a felelősség kérdése, hogy az adott személy saját vagyonával is felelni fog a cég tartozásaiért vagy sem. Kritérium szokott lenni, hogy hány ember szükséges a cég létrehozásához, milyen anyagi feltételek szükségesek az alapításhoz, a nyereség realizálása miként történik.

A gyakorlatban a leggyakoribb cégforma a korlátolt felelősségű társaság (Kft.). Előnye, hogy a tagok felelőssége korlátozott, vagyis csak a vállalt vagyoni hozzájárulásuk befizetéséig és ezt követően pedig a tulajdonrészükig terjed. A törzstőke összege nem lehet kevesebb mint 3 millió forint, azonban van lehetőség arra, hogy a teljes összeget csak a létesítő okiratban foglaltak szerinti időpontan fogják teljesíteni. További előnye, hogy egyetlen személy is elegendő kft alapításához.

A betéti társaság (Bt.) előnye, hogy nincs törzstőke minimuma, akár pár ezer forintból lehetséges Bt. létrehozása, de több személy szükséges az alapításhoz. Legalább egy beltagra és egy kültagra van szükség az alapításnál, melyek közül a beltag a saját vagyonával is felel.

A közkereseti társasági cégforma ma már kevésbé népszerű, a betéti társasághoz hasonlít a leginkább. A lényeges különbség, hogy a Kkt. minden tagja korlátlan felelősséggel tartozik a cég kiegyenlítetlen tartozásaiért. Legalább két személy alapíthat Kkt.-t.

A Zrt. és az Nyrt. számukat tekintve elenyésző mértékben fordulnak elő, mert jelentősebb kritériumok megvalósulása szükséges az alapításukhoz.