A haszonélvezeti jog értékének meghatározásánál a vagyoni értékű jog egyévi értéki a kiindulási alap. Ez megegyezik a vagyoni értékű joggal terhelt dolog forgalmi értékének egyhuszad részével. Azt figyelembe véve, hogy a vagyoni értékű jogot határozott vagy határozatlan időre hozták létre, az érték további számítása különböző lesz.
A határozott időre szóló haszonélvezet értéke az egyévi érték és a meghatározott évek szorzata. Azonban a törvény a határozott időre szóló haszonélvezeti jog értékét maximalizálja, ugyanis nem haladhatja meg az egyévi érték 20-szorosának összegét. A természetes személy javára alapított haszonélvezet esetén a haszonélvező életkora is a számítás alapját képezi.
A határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog értéke az egyévi érték ötszörösének megfelelő összeget fog jelenteni. Abban az esetben, ha a határozatlan időre létrehozott haszonélvezeti jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, a jog értékét az illető személy életkorának alapulvételével a következő módon kell megállapítani: ha a vagyoni értékű jog jogosultja
- 25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
- 25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
- 51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
- 65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese.
Példa: Ha egy 20.000.000 Ft értékű ingatlan teljes egészére alapítanak a 60 éves édesanya javára holtig tartó haszonélvezeti jogot, akkor annak értéke a következő lesz:
20.000.000 Ft / 20 = 1.000.000 Ft
1.000.000 Ft x 6 = 6.000.000 Ft, ennyi lesz tehát a haszonélvezeti jog értéke
Ha több személytől függ a vagyoni értékű jog fennállása, eltérő számítási metódust kell alkalmazni.